چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۵
کد خبر: ۵۵۳۲
اجرای 40 هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در سال 1394
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از اجرای 40 هزار هکتار عملیات بیابانزدایی در سال 1394 خبر داد و گفت: اکنون سالیانه 180 هزار میلیارد ریال خسارت ناشی از تخریب منابع طبیعی و 16 هزار میلیارد ریال فرسایش خاک و 200 هزار میلیارد ریال تخریب آبخوان صورت می گیرد.
خداکرم جلالی امروز (شنبه) در مراسم بزرگداشت روز جهانی «مقابله با پدیده بیابان زایی» که در محل این سازمان برگزار شده بود، افزود: از مجموع 40 هزار هکتار عملیات بیابانزدایی انجام شده در سال 1394، 7500 هکتار برای کنترل گرد و غبار نمکی مربوط به اطراف دریاچه ارومیه اختصاص یافت و سازمان جنگل ها موفق ترین دستگاه در احیای دریاچه ارومیه شد.
جلالی مشارکت مردمی را در احیای دریاچه ارومیه موثر دانست. 
وی افزود: براساس تعریف کنوانسیون ملی بیابازدایی، کاهش توان بیولوژیک عرصه های منابع طبیعی و بهره برداری ناپایدار که موجب تخریب سرزمین می شود، یک پدیده بیابانزایی است. 
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: هم اکنون سرانه جنگل در جهان 6 هزار ، مرتع هفت هزار و 600 و بیابان دو هزار مترمربع است؛ درحالی که در کشور ما سرانه جنگل برای هر نفر 1700 مترمربع، مرتع 11 هزار و بیابان چهار هزار و 300 مترمربع برآورد می شود و میزان سرعت بیابانی شدن ایران بیش از دو برابر جهانی است.
وی افزود: امسال با اجرای 90 هزار هکتار عملیات بیابانزدایی امیدواریم هفت میلیون و 500 هزار هکتار کانون بحران و سه میلیون هکتار کانون بحران درجه یک کنترل شود. 
جلالی گفت: اکنون 100 میلیون هکتار از عرصه های کشور زیر تاثیر این پدیده قرار گرفته است که 20 میلیون هکتار آن به فرسایش بادی و بقیه به فرسایش آبی اختصاص دارد که باید اقدام های موثری در این زمینه داشته باشیم.
به گفته رئیس سازمان جنگل ها، تاکنون هشت میلیون هکتار اقدامات بیابانزدایی شامل 250 هزار هکتار مالچ پاشی، 5 میلیون و 400 هزار هکتار عملیات بوته کاری، بذرکاری، بادشکن، قر و حفاظت انجام شده که در بهبود وضع هفت هزار و 26 کیلومتر جاده، 1810 کیلومتر راه آهن، 23 فرودگاه، 8560 کیلومتر شبکه آبیاری و انتقال آب، 600 هزار هکتار زمین کشاورزی، 87 شهر، 53 روستا و 51 شهرک صنعتی موثر بوده است. 
در این مراسم از خانواده جنگلبان شهید «فضل الله علیپور» قدردانی شد که چندی پیش برای حفاظت از جنگل های شمال کشور جان خود را از دست داد. 
وزیر جهاد کشاورزی نیز امروز (شنبه) در حاشیه مراسم روز جهانی مقابله با بیابانزایی گفت: با هدف تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، یک برنامه 10 ساله عملیات آبخیزداری در 11 میلیون هکتار از زمین های کشور تهیه شده است.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: