چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۳
کد خبر: ۵۵۴۳
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در صحن علنی مجلس طرح تحول سلامت را اقدامی مهم در جهت بهبود وضعیت سلامت کشور دانست.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدحسن قاضی زاده هاشمی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 30 خرداد) مجلس شورای اسلامی در تشریح گزارش عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سلامت یکی از مهمترین مسائل جوامع مختلف است که متاسفانه در نقاط مختلف کشور با مشکلات متعددی در حوزه سلامت مواجه هستیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: طرح تحول سلامت به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه های دولت یازدهم آغاز شد. ظرف یکصد و یازده هفته گذشته اقدامات متنوعی در این رابطه انجام شده است.

وی گفت: بحران کمبود دارو به یکی از دغدغه های ملی کشور تبدیل شده است. طبق وعده هایی که داده بودیم رفع بحران دارویی کشور تا کنون محقق شده است، طبق آمار کمبود دارو از 300 قلم به 30 قلم کاهش یافته است. حمایت مالی از این اقدام توسط دولت و بیمه ها صورت گرفته است.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: وزارت بهداشت در مقطعی شروع به اجرای طرح تحول سلامت کرد که این وزارتخانه در دولت دهم بیشترین آسیب را در میان وزارتخانه ها متحمل شده بود. وزارت بهداشت حدود 2 سال آخر دولت دهم فاقد وزیر بود که این موضوع تبعات خاصی ایجاد کرده بود.

وزارت بهداشت در دولت قبل 8 هزار میلیارد تومان بدهی داشت

وی گفت: وزارت بهداشت در دولت قبل 8 هزار میلیارد تومان بدهی داشت که این موضوع بار مالی سنگینی را بر روی دوش ما ایجاد کرد. دولت با حمایت مالی کمک کرد که میزان بدهی های وزارت بهداشت کاهش پیدا کند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ضمن پرداخت بدهی های وزارت بهداشت در بحث اقتصاد مقاومتی نیز تلاش کردیم اقدامات خوبی را انجام دهیم، توانستیم میزان تولید داروی مصرفی کشور را از 58 درصد به 67 درصد افزایش دهیم تا واردات دارو کاهش یابد. طبق آمار از سال 82 تا 92 بیشترین میزان واردات دارو در کشور صورت گرفت اما براساس توصیه های مقام معظم رهبری میزان واردات به شدت کاهش یافت و میزان صادرات دارو حدود دو برابر شد.

کاهش پرداخت هزینه های دارو از اقدامات مفید در وزارت بهداشت در چارچوب طرح تحول سلامت

وی گفت: کاهش پرداخت هزینه های دارو از اقدامات مفید در وزارت بهداشت بوده است در چارچوب طرح تحول سلامت که 15 اردیبهشت 93تصویب شد طبق نظر رئیس جمهوری یکی از راه های هدفمندی یارانه ها صرف هزینه در راه سلامت بود. طبق برنامه قرار بود مقداری از 42 هزار میلیارد تومان یارانه صرف طرح تحول سلامت شود اما 90 درصد مردم مخالف قطع یارانه ها بودند در حالی که طرح 7 هزار میلیارد تومانی آغاز شده بود.

قاضی زاده هاشمی گفت: طبق برنامه در بسته اول طرح سلامت بحث درمان در نظر گرفته شده بود اما ایراداتی از سوی منتقدین مطرح شد که صحیح نبوده است. مردم برای تهیه دارو در بیمارستان ها با مشکلات عدیده ای مواجه بودند، آنها برای تهیه اقلام ساده پزشکی نظیر نخ بخیه ناچار بودند به خارج از بیمارستان ها مراجعه کنند.

هزینه بستری در بیمارستان های دولتی از 38 درصد به 8.5 درصد کاهش یافته است/دسترسی به 5 هزار و 735 پزشک متخصص در کشور ایجاد شده است

وی گفت: مشکل بیمه یکی از دغدغه های جدی مردم بود اما امروز 98 درصد مردم بیمه شده اند. هزینه بستری در بیمارستان های دولتی از 38 درصد به 8.5 درصد کاهش یافته است که این خود یک انقلاب در سلامت کشور است. رقمی در حدود 2 هزار میلیارد تومان در این رابطه تا کنون پرداخت شده و 15 میلیون نفر در بیمارستان های دولتی بستری شده اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در بیمارستان ها حدود 42 درصد با کمبود کالا مواجه بودیم اما امروز 55 هزار و 200 قلم در بیمارستان موجود است. دسترسی به 5 هزار و 735 پزشک متخصص در کشور ایجاد شده است، 238 بیمارستان تجهیز شده است و 860 متخصص مقیم در بیمارستان ها مستقر شده اند.

وی گفت: طبق آمار 58 هزار و 860 تخت فرسوده در بیمارستان ها وجود داشته است که این رقم یعنی حدود 67 درصد بیمارستان ها فرسوده بودند. وزارت بهداشت حدود 2 میلیون متر مربع بازسازی شده است. نمایندگان محترم ممکن است مطالباتی داشته باشند که به حق است اما اگر اقدامات وزارت بهداشت در دولت یازدهم با گذشته مقایسه شود میزان اقدامات صورت گرفته محرض می شود.

قاضی زاده هاشمی گفت: در چارچوب طرح تحول سلامت 2 هزار و 470 تخت مراقبت های وی‍ژه در بیمارستان ها ایجاد شده است. یکی از حلقه های مهم در بحث بهداشت و درمان خانه های بهداشت بوده که در دولت یازدهم اقدامات زیادی صورت گرفت.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: