چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۴
کد خبر: ۵۵۹۷
معاون سازمان حفاظت محیط زیست خبرداد:
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 22 هزار میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در مصوبه برش یک ساله کاهش آلودگی کلان شهرها به ویژه تهران در نظر گرفته شده است.
سعید متصدی روز شنبه اظهارکرد: در 11 خرداد 95 دولت برش یک ساله کاهش آلودگی کلان شهرها به ویژه تهران را مصوب و چهارشنبه هفته گذشته ابلاغ کرد.این برش با چند هدف به ویژه کاهش آلودگی هوا تهیه شده است. 
وی با اشاره به اینکه در سال 93 راهکارهای کاهش آلودگی کلان شهرها را داشتیم و اکنون در این برش یک ساله بر اجرای این راهکارها تاکید شده است. 
متصدی گفت: اقدامات انجام شده در زمینه کاهش آلودگی هوا را جمع آوری و گزارش آن را به دولت تقدیم کردیم و دولت براساس آن تصمیم به تهیه این برش کوتاه مدت یک ساله گرفت. 
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این که از ابتدای سال تا اواسط خردادماه همواره روزهای سالم و پاک داشتیم گفت: این وضعیت در شرایط خود کم سابقه است؛ شرایط مطلوبی را از نظر کیفیت هوا طی می کنیم اما از نیمه دوم خردادماه شاهد بروز توفان های گرد و غبار با منشا عراق، سوریه و اردن هستیم که اگر این منشاها فعال نمی شدند هچنان در شرایط هوای سالم و پاک به سر می بردیم. 
وی گفت: کانون های داخلی گرد و غبار شناسایی و کنترل می شوند و اقداماتی مانند مدیریت آب، تثبیت خاک و نهال کاری در این کانون ها آغاز شده است. 

** نبود آلودگی هوا ناشی از فعالیت انسانی 
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در زمینه آلاینده هایی که انسان در آن نقش داشته باشد مانند دی اکسید کربن، ازون و دی اکسید گوگرد تا کنون روز ناسالم نداشتیم. 
وی افزود: از ابتدای 95 آلودگی هوا فقط ناشی از گرد و غبار که آن هم منشا خارجی داشته، بوده است؛ حتی در خوزستان هم کانون های داخلی فعال نبودند زیرا اقدامات خوبی بر روی تالاب های هورالعظیم، شادگان، هامون و جازموریان انجام شده است. 
متصدی گفت: سازمان محیط زیست در 2ماه گذشته قطعنامه ای برای کاهش گرد و غبار در سازمان ملل داشته که امیدواریم هر چه زودتر اجرایی شود. 
به گفته وی چهار هزار هکتار از کانون های گرد و غبار در جنوب کشور مالچ پاشی و نهال کاری شده است. 
متصدی تاکید کرد: با توجه به این که دولت به محیط زیست به ویژه هوا اهمیت بسیاری می دهد از این رو تلاش می کند برنامه های مربوط به این بخش را با جدیت بیشتری دنبال کند و با این هدف برش یک ساله آلودگی هوا را تدوین کرده و بر حمایت های مالی بانک ها در اجرای آن تاکید شده است. 
وی گفت: مقرر شد 22 هزار میلیارد ریال اعتبار برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی با حمایت بانک های عامل از جمله ملی، ملت، صادرات، و توسعه تعاون در اختیار متقاضیان در کلان شهرها به ویژه تهران قرار گیرد. همچنین در این برش وزارت صنایع موظف شد خودروهای خود را با تخفیف ارائه کند. بحث تخفیف های ترجیحی برای سود بازرگانی در زمینه خودروها نیز در نظر گرفته شده است. 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: