چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۴
کد خبر: ۵۹۳۸
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دولت یازدهم با افزایش 50 درصدی خدمات خود در مقایسه با دولت های قبلی بیشترین خدمات را در حوزه سلامت داشته است.
سید حسن قاضی زاده هاشمی چهارشنبه شب در نشست با استاندار، مجمع نمایندگان و روسای دانشگاه های علوم پزشکی استان کرمان افزود: خوشبختانه امروز بین 20 کشور منطقه رتبه هشتم را در بحث سلامت داریم.
وی درباره طرح تحول نظام سلامت گفت:این حق مردم بوده ومی بایست خیلی بیشتر از اینها باشد زیرا کار در حوزه سلامت در واقع نوعی سرمایه گذاری است.
وی با اشاره به اینکه همیشه عده ای وجود دارند که به دنبال بحث های حاشیه ای هستند گفت: خوشبختانه نمایندگان و مدیران استان کرمان در این بحث ها وارد نمی شوند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: مگر می شود یک کار مشکلی نداشته باشد و طرحی در کشور وجود ندارد که اشکال نداشته باشد.
وی افزود: متاسفانه در سه ماه گذشته یکسری فضا سازی علیه حوزه سلامت صورت گرفت.
قاضی زاده هاشمی با اشاره به مشکلات حوزه بیمه گفت: کسی که کار می کند، خودش هم باید مادر خرج باشد و این گرفتاری سال هاست که در کشور ما وجود دارد.
وی با بیان اینکه دوره خدمتی اش در حال تمام شدن است اظهار کرد: در قضیه بیمه خیلی اذیت شدیم چرا که بحث را شخصی و ما را پیر کردند.
وی گفت: هر وقت خواستیم کاری را شروع کنیم، گفتند نزدیک انتخابات است و می خواهند رای بگیرند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: یک اشتباه در بودجه صورت گرفت و آن این بود که بدهی بیمه ها دیده نشد؛ از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خواهش می کنم که به این موضوع در صحن مجلس رای داده شود.
وی افزود: در خصوص بیمه نباید تصمیم سیاسی بگیریم بلکه باید الهی تصمیم گیری کنیم، اگر در بحث یارانه خدایی تصمیم گرفته بودیم امروز این بدبختی را در بحث اشتغال نداشتیم.
قاضی زاده هاشمی گفت: درخواست می کنیم که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در بودجه سال 96 به ما کمک کنند.
وی اضافه کرد: در بحث هزینه های درمانی افاغنه، حتی یک ریال هم پرداخت نمی شود در حالی که تعداد بیماران افغان در کشور نسبتا زیاد است به گونه ای که 30 درصد بیمارانی که در شهرستان سراوان بستری می شوند افغان هستند و هیچ برای آنها در نظر گرفته نشده است.
وی گفت: بایستی برای این موضوع فکری شود و این هزینه ها در بودجه 96 دیده شود و ما در همین راستا در حال آماده سازی یک لایحه برای تقدیم به مجلس شورای اسلامی هستیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در حال حاضر در تامین پزشک متخصص در رشته هایی همچون ارتوپدی، جراحی چشم و قلب دچار مشکل هستیم.
وی گفت: بهتر است نمایندگان استان به اتفاق استاندار جلساتی را در خصوص مشکلات استان کرمان ترتیب دهند. 
وی با بیان اینکه فقط نیمی از پرسنل وزارت بهداشت دارای ردیف حقوقی هستند افزود: حقوق بقیه پرسنل را خود دانشگاه ها و بیمارستان ها باید پرداخت کنند.
قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: اگر مشکل استان در جهت تامین نیروی انسانی حل شود، ما هم همه پایگاه های استان را می سازیم.
وی گفت: سعی می کنیم تا پایان این دولت 70 درصد آمبولانس ها را جایگزین کنیم و اگر شهرستان شهربابک با مشکل کمبود آمبولانس مواجه است، درخواست می کنم همین امشب یک آمبولانس به شهربابک داده شود.
وی گفت: در حال حاضر تعداد یکهزار دستگاه آمبولانس خریداری شده که تا فروردین ماه جاری به کشور وارد می شوند.
وزیر بهداشت افزود: به روستاهایی که دارای پنج یا هشت خانوار هستند نمی توانیم پزشک عمومی بدهیم و فقط می توانیم هفته ای یک تا 2 روز پزشک عمومی اعزام کنیم.
وی بیان کرد: طبق قانون به ازای هر یکهزار و 500 نفر می توان یک خانه بهداشت راه اندازی کرد.
وی درباره کمبود پزشک عمومی در استان کرمان تصریح کرد: سعی می کنیم این کمبود را تامین کنیم.
قاضی زاده هاشمی در خصوص کمبود پزشک متخصص در کرمان نیز گفت: هماهنگ می کنیم اگر فارغ التحصیل های کرمان می توانند در کرمان فعالیت کنند، بدون آزمون شروع به کار کنند.
وی اضافه کرد: در مناطقی که سه پزشک وجود دارد، سعی شود درمانگاه ها فعال شوند و از توان پزشک ها در بعد از ظهرها نیز استفاده شود.
وی گفت: مجوز راه اندازی رادیولوژی شهرستان قلعه گنج نیز داده خواهد شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در شهرستان های جنوبی و شرقی استان بویژه جیرفت باید کار اساسی صورت گیرد و حتما در فاریاب یک مرکز درمانی با 2 هزار متر مربع زیربنا ساخته شود.
وی در خصوص آمبولانس هوایی گفت: به فاصله 150 کیلومتر در هر کجای کرمان که استاندار محترم بتوانند با کمک ارتش و دستگاه های دیگر بالگرد بگیرند، ما هزینه آن را به طور کامل پرداخت می کنیم.
قاضی زاده هاشمی اضافه کرد: ان شاءالله طی سه ماه آینده از بقیه شهرستان های استان کرمان بازدید خواهیم کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عصر چهارشنبه برای بررسی طرح ها و برنامه های دانشگاه های علوم پزشکی بم، کرمان و جیرفت وارد این استان شد.
وی امروز (پنجشنبه) به شهرستان های بردسیر، سیرجان، ارزوئیه، بافت، رابر و در ادامه به جیرفت در جنوب استان کرمان سفر می کند.
استان پهناور کرمان چهار دانشگاه علوم پزشکی دارد.

منبع: ایرنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: