چندرسانه ای بیشتر
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۷
کد خبر: ۶۱۰۵
جلسه كارگروه توسعه زيربنايي سواحل مكران عصر امروز (دوشنبه) به رياست معاون اول رئيس‌جمهور برگزار شد.
اسحاق جهانگيري با اشاره به گزارش‌هاي ارائه شده از برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي در جهت توسعه سواحل مكران، از تلاش‌هاي صورت‌گرفته در اين راستا قدرداني كرد و گفت: هماهنگي خوبي ميان دستگاه‌هاي اجرايي ذي‌ربط به وجود آمده و برنامه‌هاي مناسبي براي توسعه اين منطقه استراتژيك كشور تدوين گرديده است.

معاون اول رئيس‌جمهور توسعه زيربنايي سواحل مكران را موضوعي جدي و پراهميت دانست و افزود: اين موضوع در برنامه ششم توسعه نيز به‌طور ويژه مد نظر قرار خواهد گرفت و معتقديم كه سواحل مكران فرصت بي‌نظيري براي توسعه كشور است.
وي همچنين با اشاره به گزارش وزارت راه و شهرسازي در خصوص مطالعات و پهنه‌بندي كاربري اراضي منطقه مكران اظهار داشت: اين مطالعات بايدها و نبايدهاي توسعه اين منطقه را به صورت دقيق مشخص كرده و كانون‌هاي اصلي استقرار جمعيت و مساحت پهنه‌هاي مختلف را تبيين كرده است كه مي‌تواند نقش موثري در اجراي برنامه‌هاي توسعه‌اي در سواحل مكران داشته باشد.
جهانگيري همچنين با تأكيد بر اينكه دولت اهتمام ويژه دارد كه زيرساخت‌هاي لازم را براي توسعه منطقه مكران فراهم كند، افزود: البته بخش اصلي اقدامات توسعه‌اي در اين منطقه بايد به توسط بخش خصوصي انجام شود و دبيرخانه كارگروه بايد برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي مختلف و استفاده از توان بخش خصوصي را پي‌گيري نمايد.
معاون اول رئيس‌جمهور همچنين با اشاره به گزارش دبيرخانه كارگروه از پيشرفت فيزيكي مصوبات سفر مقام معظم رهبري به بندرعباس خاطرنشان كرد: بايد موانع پيش روي اجراي اين مصوبات برداشته شود و اعتبارات لازم در بودجه سال 96 نيز لحاظ شود.
در اين جلسه كه وزراي جهاد كشاورزي، صنعت، معدن و تجارت، نيرو، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، استانداران سيستان و بلوچستان و هرمزگان و فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران نيز حضور داشتند، دبيرخانه كارگروه گزارشي از پيشرفت مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به بندرعباس ارائه كرد و به تشريح مشكلات فراروي پروژه‌هاي مختلف در بخش جاده‌ها، فرودگاه، بهداشت و درمان و تأمين آب و برق پرداخت.
در ادامه اين جلسه طرح‌ها وپروژه‌هاي پيشنهادي وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت، نيرو و جهاد كشاورزي براي توسعه سواحل مكران مطرح شد و نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي به ارائه توضيحاتي درخصوص جزئيات طرح‌ها و برنامه‌هاي خود براي توسعه منطقه مكران پرداختند.
معاون وزير راه و شهرسازي نيز در اين نشست گزارشي از نتايج مطالعات و پهنه‌بندي كاربري اراضي منطقه مكران ارائه كرد و ضمن بيان توضيحاتي درباره كانون‌هاي اصلي استقرار جمعيت و نظام اسكان در منطقه، به تشريح مساحت و درصد پهنه‌هاي مختلف از جمله كشاورزي، صنعت، زيرساخت، گردشگري، خدمات بازرگاني، سكونتگاهي و پدافند عامل و غيرعامل پرداخت.
رئيس سازمان حفاظت محيط زيست هم در اين نشست گزارشي از مطالعات زيست‌محيطي منطقه مكران ارائه كرد و مقرر شد در جلسه‌اي با حضور نمايندگان وزارت دفاع و دبيرخانه كارگروه، دغدغه‌هاي اين سازمان در مورد لحاظ الزامات زيست‌محيطي در برنامه‌هاي توسعه‌اي سواحل مكران لحاظ شود.
گزارش وزارت جهاد كشاورزي در خصوص توسعه سواحل مكران بخش پاياني اين جلسه بود و نماينده اين وزارتخانه در خصوص طرح جامع وزارت جهاد كشاورزي براي توسعه شيلات و آبزي‌پروري در منطقه مكران توضيحاتي ارائه كرد.
منبع: ایسنا
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: