دفاع از کارت سوخت توجیه اقتصادی ندارد
جلال میرزایی اظهار کرد: نگاه قالب برخی از نمایندگان که دنبال بازگرداندن کارت سوخت هستند بیشتر امنیتی است زیرا این افراد دوست ندارند مسائل را با نگاه امنیتی ببینند.

وی تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود می‌توانند اطلاعات کاملی از خودروها، میزان مصرف و یا اطلاع از خودرویی که سرقت شده و در جایی سوخت گیری کرده داشته باشند، به نظر می‌رسد دفاع از حفظ کارت سوخت توجیه اقتصادی ندارد؛ مگر اینکه بگویند توجیه امنیتی دارد که در این صورت باید بسنجیم از نظر اقتصادی این کار به صرفه است یا خیر، آیا راه دیگری وجود دارد؟

این عضو فراکسیون امید مجلس افزود: با توجه به اینکه مجلس تازه دوره جدید خود را آغاز کرده به صلاح مجلس نیست که امروز یک قانون وضع کند و فردا آن را تغییر دهد.

نماینده مردم ایلام در مجلس ادامه داد: باید نگاهی به وضع موجود بیندازیم. در حال حاضر تعداد کمی هستند که از کارت خود برای سوخت گیری استفاده می‌کنند و اکثریت قریب به اتفاق مردم از کارت جایگاه داران استفاده می‌کنند. بنابراین عملاً با تک نرخی شدن بنزین استفاده از کارت سوخت به تدریج کنار گذاشته می‌شود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار کرد: وقتی سهمیه بندی وجود ندارد نیازی به وجود کارت سوخت هم نیست اما عده ای تاکید دارند که وجود کارت باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود.

میرزایی همچنین خاطر نشان کرد: تعجب می‌کنم چگونه ابزاری که در شرایط دو نرخی برای تنظیم بازار و توزیع بنزین بوده، اکنون باعث صرفه جویی‌ می‌شود؛ لذا این مساله بیشتر به یک شوخی شبیه است که بگوییم کارت سوخت باعث صرفه جویی می‌شود.

وی در پایان ابراز کرد: تنها استدلالی که می‌تواند پشت این قضیه باشد برای دفاع از حفظ کارت سوخت با توجه به صحبت‌های پراکنده‌ای که مطرح می شود، نگاه امنیتی باشد.